Vznik obce není spolehlivě zjištěn, avšak první písemná zmínka o osadě Třebešov (pravděpodobně podle jména zakladatele osady) je z roku 1464. Třesov náležel od pradávna ke klášteru třebíčskému. Roku 1464 na stížné listině manů klášterských je podepsán Mikuláš z Třesova. Domy byly stavěny z kamene s předzahrádkami, selské na pravém, chalupnické na levém břehu potoka. Na návsi jsou 2 rybníčky, kaplička sv. Jana Nepomuckého postavená v roce 1857 a socha Svobody odhalená na počest dvacetiletého trvání ČSR, dne 10 července 1938.
V minulosti tvořil Třesov s Hartvíkovicemi společnou obec, avšak v roce 1896 se zachtělo třesovským občanům žít samostatně, proto podali „ctěné obci Hartvíkovice“ žádost o propuštění „ze svazku obecního“. Dne 3. ledna 1897 se v obecním výboru v Hartvíkovicích rozhodlo vyhovět žádosti Třesova, který se bezprostředně osamostatnil.
V roce 1967 byly obě obce opět sloučeny, a to ONV ve Velké Bíteši. Stalo se tak bez vědomí většiny obyvatel a nepomohl ani dopis třesovských občanů protestujících proti tomuto rozhodnutí, schválený zdejším výborem a výborem organizace KSČ. Samostatnosti nabyl Třesov až v komunálních volbách dne 24. listopadu 1990, avšak s pracovní účinností od 1. ledna 1991. Na spontánní žádost občanů tak rozhodlo ministerstvo vnitra.